Postsecondary SkillsUSA Winners Announced

Alfred State College's School of Applied Technology, Wellsville, hosted the 11th annual New York State Postsecondary (college level) SkillsUSA competition in March.  Competitions took place in automotive service, CNC milling, carpentry, collision repair technology, commercial baking, computer maintenance technology, cosmetology, culinary, diesel technology, job skills demonstration, masonry, precision machining, residential wiring, technical drafting, and welding.

Participants from Alfred State College, SUNY Delhi, Culinary Institute of America (CIA), and Wilson Technology participated this year.  Winners will compete in the National SkillsUSA competition in Kansas City June 21-26, 2009.  Last year nine participants from Alfred State College, one from Delhi, and two from the Culinary Institute of America competed at Nationals. Six students placed in the top 10 in the nation!  Alfred State College had two students taking 5th place in the nation and the two students from the Culinary Institute of America each took home a silver medal. More than 4,500 students from around the country competed in over 87 vocational and leadership skill areas.  The competitions are set up and judged by industry representatives.

"The success of our students at this national event is an indication of how strong our programs are and shows off the talents of New York State students," noted Craig R. Clark, NYS Postsecondary SkillsUSA Director.                                                                                                                                                                                                                                           

2009 SkillsUSA Postsecondary Championship Results (top three in order of finish):

  • Automotive:  Brandon Chaffee, Alfred State College, Ithaca; Christopher Coleman, Alfred State College, Bloomingdale; Benjamin Long, Alfred State College, Westfield;
  • Carpentry: Alex Kuehne, Alfred State College, Penn Yan; Matt Kugler, Alfred State College, North Tonawanda; Josh Narrow, Delhi, Potsdam;
  • CNC Milling: Ryan Machus, Alfred State College, Java Center; Josiah Vonberg, Alfred State College, Unadilla; Samuel Hotaling, Alfred State College, Schenectady;
  • Collision Repair Technology: Jonathan Sawicki, Alfred State College, Syracuse; Megan Blount, Alfred State College, Bergen; Kevin Smith, Alfred State College, Turnersville, NJ;
  • Commercial Baking: Matt Plaza, Culinary Institute of America, Wallington, NJ; Flora Iverson, Alfred State College, Franklinville; David Milam, Alfred State College, Arkport;
  • Computer Maintenance Technology: Josh Feltz, Alfred State College, Schroon Lake; Christopher Woodard, Alfred State College, Addison; Katie DeRigge, Alfred State College, Elmira;
  • Cosmetology: Avagaye Wright, Western Suffolk BOCES/Wilson Tech, Hempstead; Nicole Neubauer, Western Suffolk BOCES/Wilson Tech, East Northport; Dana Grillo, Western Suffolk BOCES/Wilson Tech, Brentwood;
  • Culinary: Mark Magiotta, Culinary Institute of America, LaGrangeville; Cameron Roszkowski, Culinary Institute of America, Georgetown; Christopher Clark, Alfred State College, Olean;
  • Diesel Technology: Dave Drosendahl, Jr., Alfred State College, East Aurora; Travis McKenna, Alfred State College, Barker; Adam Townsend, Alfred State College, Corning;
  • Job Skills: Lola Selby Martin, Western Suffolk BOCES/Wilson Tech, Bayswater; Felicia Scanapico, Western Suffolk BOCES/Wilson Tech, Kingspark; Frank O'Donnell, Western Suffolk BOCES/Wilson Tech, West Islip;
  • Masonry: Shawn Bevington, Alfred State College, Akron; George Woodworth, Delhi, Kingston; Mathew Draper, Alfred State College, Marion;
  • Precision Machining: Ryan Sisson, Alfred State College, Belmont; Ian Rotunno, Alfred State College, Endicott; Nathan Hand, Alfred State College, Dalton;
  • Residential Wiring: Thomas Lenz, Delhi, Hudson; Mike Smith, Delhi, Cassville; Anthony Favoroso, Delhi, Hauppauge;
  • Technical Drafting: Geoffrey Ball, Alfred State College, Lockport; Brett Carrier, Alfred State College, Belfast; Travis Smith, Alfred State College, Almond; 
  • Welding: John Shafer, Alfred State College, Gasport; Joshua Padlick, Alfred State College, Scottsville; Nicholas Purvee, Alfred State College, Rochester.

In addition to medallions and certificates, winners also received prizes donated by: Abrasive Tool; ACES Campus Store; Anilam Acu-Rite; Canisteo Valley Transportation; The Carriage House Family Salon; Community Bank, NA; Cutco; Culinary Institute of America; Denney Electric; DeWalt; Duggan & Duggan Contractors; Fishers Pharmacy; Flowers, Etc.; Genesee Hardware and Building Supply; The Gleason Works; IBEW Local 910 & NJATC; IBEW Local 241 & Southern Tier NECA; KOS; LaForge Disposal Service, Inc.; LaGra Salon and Day Spa; Alfred State College Institutional Advancement Office; Miller Electric Manufacturing; MSC Industrial Supply; NAPA Auto Parts; North Main Lumber; Northern Lights Candles; Richardson and Stout; Salon Visage; Scio Lions Club; Seneca Data; Tinkertown Hardware; and Walker Business and Staffing Services.

SkillsUSA is a national organization that serves trade, industrial, technical, and health occupations and students in public high schools, vocational centers, and colleges.  They serve over 284,000 students and instructors nationwide.

Alfred State was the first college in New York State to establish a student organization for postsecondary SkillsUSA and continues to lead in this process. 

gold-medal winnersPictured here are the gold-medal winners l-r: diesel: Dave Drosendahl, Jr., Alfred State College, East Aurora; collision repair: Jonathan Sawicki, Alfred State College, Syracuse; commercial baking:  Matt Plaza, Culinary Institute of America, Wallington, NJ; job skills: Lola Selby Martin, Western Suffolk BOCES/Wilson Tech, Bayswater; Technical drafting: Geoffrey Ball, Alfred State College, Lockport; culinary:  Mark Magiotta, Culinary Institute of America, LaGrangeville; residential wiring: Thomas Lenz, Delhi, Hudson; computer maintenance technology: Josh Feltz, Alfred State College, Schroon Lake; carpentry: Alex Kuehne, Alfred State College, Penn Yan;  automotive:  Brandon Chaffee, Alfred State College, Ithaca; cosmetology: Avagaye Wright, Western Suffolk BOCES/Wilson Tech, Hempstead; precision machining: Ryan Sisson, Alfred State College, Belmont; and  welding: John Shafer, Alfred State College, Gasport.  Missing from photo: Shawn Bevington, Alfred State College, Akron; gold medal winner in masonry.